Vánoce, společný čas

Vánoce, společný čas

Kdo by neznal adventní kalendář? Místo čokoládových políček můžete z toho našeho každý den v prosinci vyloupnout jednu otázku, nápad nebo užitečnou afirmaci. Vymysleli jsme ho tak, aby pro vás byl oporou, rozveselením i možností zastavit se. Stejně jako další část adventního zamyšlení, tentokrát s otázkou vztahu ke světu. Můžete se také začíst do rozhovoru s aromaterapeutkou Michaelou Makulovou.


Adventní kalendář trochu jinak

Připravte se na Vánoce letos trochu jinak. V jednotlivých políčkách na Vás čeká povzbuzení v podobě afirmací, nápad na vánoční přípravu, otázky k zamyšlení nebo drobný úkol. Stažené pdf si můžete třeba vytisknout a umístit tak, abyste ho měli denně na očích. Zapojte celou rodinu nebo své blízké a sdílejte mezi sebou odpovědi na otázky nebo splněné výzvy.

Když si nastavíte upozornění na našich sociálních sítích, taak nepromeškáte každé ráno příspěvek s novým políčkem.

Ke stažení zde nebo po kliknutí na obrázek.


Rozhovor o aromaterapii s Michaelou Makulovou

Ahoj Míšo,
v aromaterapii se pohybuješ od roku 2012. Vystudovala jsi Institut aromaterapie v Praze a získala titul profesionální aromaterapeutky a mezinárodní certifikaci IFPA. Jsi členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka aromaterapie podle principů čínské medicíny.


V letošním roce jsme měli možnost společně vytvořit sprchové gely Esence omamnosti a Esence radosti. Dále jsi s námi spolupracovala na textech k 12 esenciálním olejům pro náš e-shop.
Rádi bychom se tě tedy zeptali na pár otázek ohledně aromaterapie.

esencialni oleje

Co je to aromaterapie a jaký má na člověka vliv? V čem je přínosná? K čemu lze esenciální oleje využít?

Aromaterapie je doslova terapie pomocí vůní. Pro mě je ale rozhodně víc než pár kapek voňavého oleje v aromalampě nebo provoněná sauna. Je to velmi široký nástroj, který můžeme používat k působení na psychiku či fyzické tělo člověka, stejně jako k vyladění jeho duše. A jaký má na nás vliv? Zkuste si přivonět k nějaké lahvičce s přírodním olejem a hned to ucítíte – možná vám bude tak nějak lehčeji, možná se budete cítit více koncentrovaní, možná vám naopak ztěžknou nohy nebo za chvilku začnete zívat. Vůně dokážou velmi rychle navodit určitý stav či emoci. A právě tyhle její kouzla nejraději používám.

Oleje jsou čistě přírodní věc. Vedle nich známe syntetické látky nazývané v produktech jako parfum. Jaký je rozdíl v působení těchto substancí na naše tělo?

V aromaterapii používáme pouze 100% přírodní výtažky z rostlin, květů, dřev, kořenů a dalších, které se označují jako esenciální či éterické oleje a část z nich může být také v podobě absolue; či extraktů. Jen na vysvětlenou, jako absolue označujeme přírodní vůně z některých vzácných rostlin, např. jasmínu, které mají při destilaci velmi malou výtěžnost a získávají se proto pomocí rozpouštědel.
Aromaterapie ale vůbec nepoužívá syntetické náhražky vůní, které jsou v českém prostředí označovány jako vonné esence. Nemají terapeutické účinky, které jsou známy pro jejich přírodní alternativu. Další nevýhoda syntetických vůní je, že na ně mohou být lidé citliví a může je z nich snadno začít bolet hlava.
Máte pravdu, v kosmetice bývají vonné oleje ve složení v INCI často označovány jako parfum, ale nemusí tomu tak být vždy. Setkala jsem se již i s označením parfum s dodatkem, že se jedná o přírodní esenciální oleje. Takže je to pouze takové zjednodušené vodítko pro začátečníky, jak se zorientovat ve složení kosmetických produktů a dokázat odhalit, zda jsou v nich použity vonné či esenciální oleje.

esencialni oleje

Nabídka olejů je široká. Co bychom měli vědět, než s nimi začneme tvořit? Jak se v nich vyznat? Používá se dělení třeba podle jejich užitku?

Měli bychom si uvědomit, že internet snese všechno a že se často setkáme s nepravdivými, nebo dokonce lživými informacemi. Proto je potřeba si pečlivě vybírat, odkud budu čerpat informace o aromaterapii a účincích jednotlivých esenciálních olejů.
Pokud už doma třeba pár lahviček máte nebo máte chuť je začít používat, je fajn si nechat na začátek poradit od odborníků, přečíst si texty psané profesionály nebo absolvovat nějaký vhodný kurz, na kterém se dozvíte, co můžete používat, jak, v jakém množství a co naopak ne. Na e-shopu Tierra Verde jsme přes zimu připravili přehled informací o 12 olejích (pomeranči, citronu, lemongrasu, litsee, citronele, borovici, cedru, rozmarýnu, mátě, lavandinu, tea tree a eukalyptu), můžete tedy začít tudy. Dále můžete vyhledat kurz od praktikujících odborných či profesionálních aromaterapeutů, které v ČR roky poctivě vzdělává Asociace českých aromaterapeutů (a za její práci jí patří můj dík).

Dělení podle užitku si v praxi zveřejňují různé aromaterapeutické firmy samy, já osobně ráda učím aromaterapii podle témat nebo oblastí, díky kterým si lidé snáze zapamatují, že v případě nachlazení mohou použít tea tree, eukalyptus nebo lokální byliny – třeba tymián, a v případě, že se chtějí po práci zrelaxovat či lépe spát, mohou použít ylang-ylang, geranium nebo z evropských bylin levanduli lékařskou, heřmánek nebo šalvěj muškátovou.

Oleje jsou vysoce koncentrovanými surovinami. Jak s nimi bezpečně zacházet? Lze si ublížit? Existují nějaké kontraindikace (u dětí, těhotných žen, při astmatu, vysokém či nízkém tlaku)?

Určitě, rizik je spoustu a kontraindikací, které známe díky nejnovějším vědeckým studiím, je mnoho a stále přibývají. Na druhou stranu je kupa olejů, které jsou velmi jemné, šetrné a bezpečné, a s těmi člověk může začít. Mezi populární, ale rizikové či kontraindikované oleje patří třeba skořice a hřebíček, naopak jako velmi bezpečné a univerzální oleje mohu doporučit levanduli lékařskou (nepleťte si ji s lavandinem, ten už pár kontraindikací má) nebo třeba pomeranč sladký, citron, heřmánek či geranium.

I pro tyto bezpečné oleje je potřeba dodržovat doporučené minimální ředění pro použití na kůži, pro inhalace jsou všechny bezpečné. Speciální skupinou jsou děti do 2 let, u kterých bychom se měli vyvarovat použití všech esenciálních olejů, pokud to není nutné anebo pouze ve stopovém množství. Ale na použití esenciálních olejů pro děti se i v odborné komunitě názory různí, já vycházím z americké školy Aromahead od Andrey Butje, která má podle mě použití pro děti nádherně zpracované, a je velmi šetrná k dětské pokožce i jejich citlivým nosíkům.

Co dělat, aby oleje dlouho vydržely? Jaká jsou pravidla jejich skladování?

Doporučila bych jednoduše 3 věci: skladovat v chladu (chladná místnost nebo lednice), zabránit přístupu vzduchu (málo lahvičky otevírat, dobře dovírat) a obsah rychle spotřebovat. To jsou ale jen obecná doporučení. Každý olej vydrží jinak dlouhou dobu a má jinou tendenci k oxidaci. Některým teplo vůbec nevadí a některé vůně dokonce zrají s věkem.

Jak je to s používáním olejů v difuzérech a aromalampách? Co když se olej přepálí?

Difuzéry by vždy měly fungovat za studena, přepalování u nich tedy nehrozí, ale u aromalamp to riziko je. A přepalováním vznikají toxické látky, které pak vdechujeme, takže mu zabraňte a dostatečně do aromalampy doplňujte vodu. My si vždy se studenty aromalampy ukazujeme a vysvětlujeme, jak vysoko by měla být mistička nad plamenem a také si ukazujeme různé druhy difuzérů. Nechci vás ale odradit od používání aromalampy, já mám naopak klasické aromalampy na čajovku velmi ráda, jen používám takové, ve kterých se oleje nepřepalují.

Jak oleje vhodně kombinovat? Jaké jsou Tvoje oblíbené kombinace? Máš mezi nimi své favority?

Kombinace olejů jsou vyšší dívčí. Škola pro pokročilé  Pokud s aromaterapií začínáte, doporučuji vycházet z hotových receptů, já jich sdílím na svém webu, v článcích i v kurzech spoustu, vlastně i na vašem webu je u každého popisu ode mě i recept. Pro pokročilejší přidám moji oblíbenou kombinaci rozmarýn + levandule + pomerančem nebo třeba vanilku s mandarinkou a heřmánkem. Moji favorité se mění v čase. Bývala jsem zamilovaná do jasmínu, teď mám víc fázi levandule, která mi dřív tolik nevoněla, je skvělá na nervy a ty teď potřebujeme mít hodně pevné.

esencialni oleje adventni venec

Které esenciální oleje se hodí v předvánočním období a proč?

Osobně mám pro vánoční rozjímání velmi ráda vůni stromů a z nich nejraději jedli. Ráda je kombinuji s jakýmikoliv citrusy, sladkými či hořkými. A když chci něco šmrncovního, přidávám trošku koření, moji favorité jsou kardamom a vanilka anebo pryskyřice, zrovna teď je můj oblíbený spolupracovník kopál, ale může to být i klasické kadidlo či myrha, všechny pryskyřice jsou takové sváteční. Kdo miluje vůni cukroví, může vyzkoušet benzoin (někdy také v češtině benzoe, což je pryskyřice ze stromu) s pomerančem a citronem.

vonavy domov produkt

V sadě Voňavý domov od TIERRA VERDE najdeme 7 různých esenciálních olejů. Proč právě tyto? Co s nimi lze vytvořit?

Výběr olejů vznikl z vaší nabídky základních 12 olejů při psaní manuálu Voňavý domov v podstatě spontánně v průběhu tvoření. Postupně jsem podle zadání od kolegyně Radky přidávala jednotlivé kapitoly a recepty a vybírala, z čeho je sestavím. A jelikož byl požadavek, aby jich bylo 7, snažila jsem se být v receptech maximálně úsporná a využívat jejich pestrých účinků. Všechny uvedené recepty a celý manuál se týkají domácího úklidu s přírodními esenciálními oleji. Jako bonus jsem se v pár receptech dotkla i jiných témat. Věřím, že to bude pro čtenáře a vaše zákazníky zábavné tvoření, nejen před Vánoci.

Jaké jsou nejčastější dotazy, které ohledně esenciálních olejů dostáváš?

Nejčastěji se mě lidé ptají na aromalampy a difuzéry, protože inhalace jsou velmi jednoduchý způsob aplikace a co si budeme povídat, mít krásně provoněný domov přírodními vůněmi je úžasné. Vůně nám mohou snadno pomoci vykouzlit různou atmosféru. Druhými nejčastějšími dotazy jsou potom na konkrétní značky olejů, protože je na začátek těžké se v nabídce éterických olejů vyznat a nenapálit se.

Esenciálních olejů je celá řada. Který z nich je považován za nejvzácnější a proč? Jaký nejzajímavější olej jsi ve své praxi použila?

Nejvzácnější? Záleží určitě na kritériích, velmi vzácné jsou nebo brzy budou esenciální oleje z rostlin, které jsou zařazeny mezi ohrožené druhy, např. santal bílý. Vzácnost jde ale často ruku v ruce s výtěžností éterického oleje při destilaci a množstvím pěstované rostliny. Velmi malou výtěžnost má třeba lotos, z evropských bylin třeba meduňka, proto se tak často ředí nebo pančuje.
Libůstky z mé praxe byly určitě iris – kosatec, s tím se nádherně míchá, nebo třeba narcis a pravé frangipani. Ale ona taková růže bílá, kvalitní magnolie nebo mimóza, to je taková nádhera, že bych je zde uvedla, i když s nimi míchám častěji.

destilace esencialni oleje

Představuje výroba esenciálních olejů nějakou zátěž pro životní prostředí?

Pokud se bavíme o samotné výrobě esenciálního oleje, tak v podstatě skoro ne, stačí vám destilační kolona, oheň nebo teplo a voda. Trošku horší to ale je u absolue, které se vyrábí chemickou cestou. Největší zátěží určitě bude chemické ošetřování u konvenčně pěstovaných rostlin pro výrobu olejů, které nejsou pěstovány v souladu s bio či biodynamickými pravidly nebo nepocházejí z divoké přírody. Je to ale stejné jako u potravin – svým výběrem můžeme jako zákazníci podpořit pěstitele potravin i rostlin, kteří chemii na svých polích nepoužívají, i když nás to bude stát o fous víc.

Děkujeme Ti, Míšo, za rozhovor a přejeme mnoho vůní do života.

Na dotazy odpovídala Michaela Makulová
michaelamakulova.cz
kouzlovuni.cz


Adventní zamyšlení

2. TÝDEN: MŮJ VZTAH KE SVĚTU

Dne 5. prosince si zapálíme druhou adventní svíčku míru, opět v barvě fialové či modré, symbolizující zaměření na duchovní stránku života a usilování o moudrost, ať již se nachází na adventním věnci nebo stojí jinde.
Zkusme si říct, upřímně od srdce, jak to s tou prací vlastně máme? Uvědomujeme si, že i naše výdělečná činnost je způsobem, jak přispíváme k utváření svého světa? Jak by nám mohlo být v životě krásně, když budeme vlastní práci vidět jako nutné zlo? I kdyby pro nás práce měla být jen prostředkem, jak si zajistit živobytí, měli bychom tuto skutečnost prostě přijímat a své práci dávat vše, co potřebuje.
Člověk musí něco dělat, pozitivistická věda učí, že jsme se do vyšší životní formy vyvinuli právě díky práci. Všichni máme potřebu tvořit a mnoho z nás má možnost si vydělávat na živobytí i díky svému nadání. Někdy to chce jen se lépe rozhlédnout, jindy to vyžaduje pořádný kus odvahy či podporu od nejbližších. Důležité ale je uvědomit si, že všichni jsme tvůrci – svého světa, svého života, svých vztahů.


druha adventni nedele

Zkuste se proto každý den sami sebe zeptat například:

  • Co svou prací vytvářím? Vytvářím si spokojený život, dobré vztahy?
  • Pokud se v práci necítím šťastně, můžu něco změnit?
  • Umím se ozvat správným způsobem a ve správný okamžik? Umím k problémům hledat i jejich řešení?
  • Co kolegové, jednám s nimi vždy lidsky, s citem a porozuměním? A jednají tak oni se mnou?
  • Pokud bych chtěl dělat něco jiného, než dělám, mám někde příležitost? Můžu si ze svého talentu třeba zatím udělat koníčka nebo vedlejší činnost?
  • Vím, co umím, rozvíjím to, používám nebo jenom sním?

Výhody registrace