Jak to děláme

Důsledný přístup

Ve složení produktů neděláme kompromisy. Svou energii vkládáme do trpělivého vysvětlování ohleduplnějších přístupů. Naše eko drogerie a eko kosmetika je koncentrovaná a snadno odbouratelná. I proto mohou naše klíčové produkty nést přísný certifikát Ecogarantie. V Tierra Verde žijeme True Eco. Jsme důslednější, než je běžné. Být o krok dál znamená vidět za horizont.

Mýdlové ořechy

Kde se berou

Kde se berou mýdlové ořechy

Listnatý strom Sapindus mukorossi roste v Indii a domorodci mu říkají reetha. Jeden zdravý velikán vyplodí až 35 kg mýdlových ořechů ročně. Když dozrají, změní barvu na zlatavou a díky obsahu saponinů lepí. Právě saponiny jsou důvodem, proč se z mýdlových ořechů stal opravdový poklad. Tyto přírodní sloučeniny ve vodě skvěle pění a odmašťují. Lidé v Indii a Nepálu používají mýdlové ořechy k praní i k očistě těla tisíce let.

Dobré vztahy

Mýdlové ořechy nakupujeme v Nepálu i v Indii, v místě jejich původu. Poblíž Himálaje se rodí vše, co se postupně dostane i do vaší domácnosti. Spolupráci opíráme o úzký kontakt, proto pečlivě vybíráme své dodavatele.

Kde mýdlové ořechy používáme

Mýdlové ořechy prodáváme celé – jde o vůbec nejčistší prostředek na praní. Stojí na nich nejen naše eko kosmetika, ale také celé ekologické praní – tvoří základ pro náš prací gel. Ať už sáhnete v obchodě pro lahev, najdete nejbližší bezobalovou prodejnu, kde si jej natočíte do vlastní nádoby, nebo skočíte k nám osobně či do e-shopu, vždy máte jistotu, že perete skutečně ekologicky.

Jak je zpracováváme

Jak zpracováváme mýdlové ořechy

Vysoká koncentrace saponinů uložených ve slupkách ořechů, které jádro chrání před plísněmi, bakteriemi a škůdci, je zodpovědná za vynikající účinky při praní prádla. Slupky jsou nejprve rukama místních žen oddělovány od ořechů, poté se suší a dováží až k nám. Firma LL spol. specializovaná na výrobu bylinných extraktů, nám z nich v Soběslavi vyrábí šetrným způsobem extrakt, se kterým v Popůvkách dále pracujeme.

Ekologické nebo ne?

Možná vám vrtá hlavou, že je to k nám z Indie daleko a zda jde o ekologické řešení. Aktuálně neznáme vydatnější zdroj rostlinného saponinu. Stromy reetha rostou divoce v lesích, nikoli na plantážích. Sklízejí je místní ženy, pro které je práce zdrojem příjmů a nezávislosti. Ořechy přepravujeme do Evropy lodí. Krabice, v nichž dorazí, používáme dále. Ekologická stopa tak ořechů vychází ze všeho nejlépe. Strávili jsme stovky hodin přemýšlením, objevováním a hledáním toho nejohleduplnějšího způsobu s ohledem na všechny faktory.

Naši dodavatelé

Dodavatele všech vstupních surovin a materiálů vybíráme s velkou rozvahou. Při jejich výběru klademe důraz na co nejpříznivější propojení kvality, ceny a etických rozměrů vzniku každé věci.

Bio bavlna pochází z Indie, kde se pěstuje a s jejími výrobci spolupracujeme dlouhodobě. Naše produkty necháváme šít přímo v oblastech zpracování bavlny. Všichni tito dodavatelé splňují kritéria mezinárodní certifikace GOTS.

Naši dodavatelé – biobavlna

Mýdlové ořechy pochází také z Indie. Vysoký podíl ruční práce při jejich zpracování dává zaměstnání mnoha lidem. Každý rok vyjednáváme dodávky ořechů s ohledem nejen na etické podmínky. Hledíme i na kvalitu produkce.

Naši dodavatelé – mýdlové ořechy

Certifikáty

Proč vlastně?

Někdo jim nevěří, jiný je vyhledává. V Tierra Verde nám záleží na tom, aby byly vstupní materiály a suroviny co nejvíce ekologické, fér a bio. Na celé řadě z nich najdete označení Ecogarantie, PEFC nebo GOTS. Každá značka přispívá k lepšímu a zdravějšímu světu a dává nám smysl.

PEFC

Stromy, les a dřevo. Rostou po staletí a zasluhují ohleduplný přístup. Právě o ten se stará Programme for the Endorsement of Forest Certification. Mezinárodní nezisková nevládní organizace propaguje udržitelné lesní hospodářství skrze nezávislou certifikaci třetí strany. Tento program je považován za certifikační systém vhodný pro malé vlastníky lesů. Je tvořen 35 nezávislými národními certifikačními systémy, které představují více než 300 milionů hektarů certifikovaných lesů. Jedná se o největší certifikační systém na světě zahrnuje asi dvě třetiny všech certifikovaných lesů na planetě.

PEFC prostřednictvím podpory trvale udržitelného hospodaření v lesích zabezpečuje v celém dodavatelském řetězci lesních produktů, že dřevo a produkty lesa jsou vyráběny za dodržování nejvyšších ekologických, sociálních a etických standardů. Díky značce PEFC můžete rozpoznat výrobky z lesů obhospodařovaných trvale udržitelným způsobem.

Ecogarantie®

S Ecogarantie nemůžete šlápnout vedle. Soukromá eko značka původem z Belgie se řadí k nejpřísnějším ekologickým značkám na trhu. Produkty označené tímto standardem mají nejnižší možnou ekologickou stopu. Její získání vyžaduje splnění mnoha požadavků. Certifikované produkty obsahují jen přírodní ingredience rostlinného původu v BIO kvalitě (existuje-li). Minerální složky jsou povolené s důrazem na ekologičnost technologií a procesů výroby. Je zcela vyloučeno používání ropných produktů. Všechna barviva i vůně musí být výhradně přírodního původu.

Důležitý je dopad na životní prostředí v celém životním cyklu certifikovaného produktu. Některé technologie výroby ingrediencí nejsou povolené vůbec a jsou stanoveny také požadavky na minimalizaci odpadů vznikajících při výrobě. Ecogarantie zahrnuje i sociální oblast s požadavkem na respektování lidských práv v celém dodavatelském řetězci.

Kontrolu provádí 3 nezávislé organizace schválené pro certifikaci ekologického zemědělství: TÜV NORD Integra, Certisys a Quality Partner. Standard Ecogarantie se v čase vyvíjí dle nejnovějších poznatků.

GOTS

Bavlna, to není jen základní surovina pro výrobu většiny oblečení. Je to i spousta chemie. Konvenční způsob pěstování bavlny a její další zpracování negativně zatěžují životní prostředí i zemědělce a dělníky. Pole bavlníků zabírají necelá 3 % obdělávané půdy na světě, ale spotřebují asi 25 % všech insekticidů a 10 % všech herbicidů. Bavlna je jednou z nejvíce geneticky modifikovaných rostlin – právě proto, aby snášela extrémní dávky chemikálií.

Naše textilní produkty splňují vysoké standardy Global Organic Textile Standard. Pěstování bio bavlny je prostřednictvím tohoto systému sledováno a kontrolováno od semene až po konečné zpracování látky včetně šití. Certifikované farmy budují biologicky rozmanité zemědělské systémy a udržují úrodnost půdy přirozenou cestou. Bio bavlna na rozdíl od konvenčně pěstované bavlny nezpůsobuje alergické reakce. Je vhodná pro děti, alergiky, ekzematiky a osoby s citlivou pokožkou.

GOTS je nejpřísnější certifikace pro textilie vyrobené z organických textilních vláken. Kontroluje celý výrobní proces od statku až po továrnu: od sklizně, tkaní vláken, až po výrobu finálního produktu, včetně exportu oblečení. Ve všech fázích zpracování musí být tato vlákna oddělena od běžných produktů z neorganických vláken a jasně označena. Všechny další vstupní látky musí splňovat základní požadavky na toxicitu a biologickou rozložitelnost. Je zakázáno používat toxické kovy, rozpouštědla, geneticky modifikované organismy, formaldehydy a jiné syntetické látky. Veškeré bělicí látky musí být na bázi kyslíku, obalový materiál pochází z recyklovaného zdroje a nesmí obsahovat polyvinylchlorid. Certifikát také vyžaduje etické a sociální aspekty výroby, jako jsou svoboda kolektivního vyjednávání, bezpečnost a čistota na pracovišti, zákaz dětské práce či adekvátní pracovní dobu.

Výhody registrace