Často kladené otázky (FAQ)


Proč přecházíme na rPET?
Proč nepoužíváme biodegradabilní plast?
Jsou produkty TIERRA VERDE testované na zvířatech?
Obsahuje vaše soda bicarbona hliník?
Proč není vaše soda bicarbona doporučena k vnitřnímu použití?
Lze zaměňovat sodu bicarbonu a prací sodu?
Jak správně udržovat myčku na nádobí a řešit problémy při mytí?
Jsou sáčky z biobavlny schválené na použití na potraviny?
Je vaše drogerie vhodná i pro domácnosti napojené na biologické čistírny odpadních vod?


Proč přecházíme na rPET?

Považujeme za důležité zpracovávat již použité plastové obaly a vracet je zpět do oběhu. Materiál rPET vzniká recyklací PET plastu a obsahuje různý podíl recyklátu. Oba tyto materiály lze téměř donekonečna recyklovat, podobně jako sklo. Opětovným využitím PETu ušetříme zhruba 19 % vody, 20 % energie a 26 % CO₂ oproti výrobě z prvotního plastu (virgin plastic). PET je dobře rozpoznatelný na třídicích linkách, což zvyšuje jeho šanci na správnou recyklaci. PET také neabsorbuje pachy produktů, proto ho lze opětovně využívat i na kosmetiku nebo v potravinářství. Nabídka obalů z rPETu na evropském trhu se konečně rozšířila, což jsme rádi využili. Již od července 2020 balíme do lahví z tohoto materiálu sprchové gely. A nově budeme mít z rPETu veškeré lahve o objemu 750 ml a 1 l (kromě vratných obalů a kosmetiky).

Nahoru


Proč nepoužíváme biodegradabilní plast?

Obaly z bioplastů s sebou nesou řadu problémů. Většina z nich se nerozloží ani v běžném kompostu, leda v průmyslové kompostárně, kde se musí nadrtit a poté zahřát na teploty přesahující 60 °C. Pokud je ale dáte do bioodpadu, nejspíše je na třídírně vyřadí, protože jsou k nerozeznání od běžných plastů. Do žluté popelnice bioplasty nesmí, protože snižují kvalitu recyklovaného plastu. Takže končí ve spalovnách či na skládkách. My v TIERRA VERDE ještě nejsme dostatečně přesvědčeni, že již byly prozkoumány všechny dopady bioplastů na přírodu. Například abychom získali rozložitelné obaly z kukuřičného škrobu, musíme potřebné plodiny pěstovat ve velkém na úrodné půdě. Při tom ale omezujeme produkci potravin a mnohdy znehodnocujeme půdu i vodu průmyslovými hnojivy a pesticidy.

Nahoru


Jsou vaše výrobky testovány na zvířatech?

Na zvířatech netestujeme. V Evropské unii musí výrobci od roku 2013 předcházet zbytečným zkouškám na živých tvorech. Podle evropského nařízení REACH výrobci sdílí informace o již provedených testech s Evropskou agenturou pro chemické látky (ECHA). Vliv látek na lidské zdraví a životní prostředí případně ověřují jinými způsoby (např. testy na zvířecích tkáních, bakteriích a kultivovaných buňkách, analogické předpovědi atd.). Nové studie na zvířatech schvaluje Evropská agentura pro chemické látky pouze v případech, kdy nelze bezpečnost potvrdit jinak.

V TIERRA VERDE používáme zejména zavedené suroviny, jejichž účinky není nutné znovu ověřovat. Pokud se rozhodneme pro nové látky, vždy zohledňujeme, zda byly testované na zvířatech. S nadsázkou říkáme, že naši drogerii testujeme na lidech, protože nové produkty zkoušíme sami spolu se svými nejbližšími.

Netestování hotových výrobků na zvířatech je také jednou z podmínek pro udělení prestižního certifikátu Ecogarantie, který nese velká část našich produktů.

Nahoru


Obsahuje vaše soda bicarbona hliník?

Ne, protože Hliník se odstěhoval do Humpolce :-) Ale teď vážně: Soda bicarbona, soda bikarbona či hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) neobshuje hliník, jak je patrno z chemického vzorce. Hliník by zkrátka neměl být přítomen ani v takovém balení, které žádnou informaci "bez obsahu hliníku" neobsahuje. Hliníková dezinformace může pocházet:

a) z nevhodného překladu termínu baking powder (prášek do pečiva) z angličtiny a jeho záměny za baking soda (soda bicarbona). Prášek do pečiva může obsahovat některé vysokoteplotní kyselé soli, které hliník obsahují (E521 síran sodno-hlinitý, E541 fosforečnan sodno-hlinitý, E523 Síran amonnohlinitý). Více o prášku do pečiva najdete např. na Wikipedii.

b) Dalším zdrojem hliníku mohou být protihrudkující látky nebo stopové množství nečistot neodstranitelných při výrobě, ty podle vyjádření výrobce ani technické specifikace námi dodávaná soda bicarbona neobsahuje.

c) Firmy prodávající sodu bicarbonu jsou zákazníky čím dál víc tlačeny do toho, aby explicitně uváděly tvrzení "bez obsahu hliníku" na obalech sody bicarbony. Tvrzení se tak objevuje na obalech a v popisech častěji, a lze pak dojít nepřesnou logickou úvahou k tomu, že není-li tato informace přímo uvedena, je nejspíše platný opak, tedy "hliník je přítomný".

Nahoru


Proč není vaše soda bicarbona doporučena k vnitřnímu použití?

Naše BIKA - soda bicarbona je prodávána jako úklidový a čistící prostředek a z tohoto důvodu není balena v potravinářských obalech. Proto na obalu deklarujeme, že není vhodná k vnitřnímu užití.

Název "jedlá soda" je nejznámější termín, kterým se běžně označuje chemická látka hydrogenuhličitan sodný či soda bicarbona (viz wikipedie). Odlišuje se tím tato látka, kterou je bezpečné i konzumovat v potravinách, od (běžné) sody, tedy uhličitanu sodného (viz wikipedie), někdy zase označované jako "prací soda".

Proč tedy na obalech neuvádíme potravinářské použití? Protože nedisponujeme potravinářským provozem, nemáme k tomu schválené ani pracoviště, kde ji z pytlů přebalujeme do spotřebitelských balení, ani samotné obaly.

Jako firma vyrábějící ekodrogerii a nikoli potraviny ale neplánujeme náš provoz certifikovat pro potravinářství, neboť by se nám taková investice nevyplatila.

Na první pohled může trochu klamat někdy uváděný český triviální název "jedlá soda", od kterého ale z důvodů, aby to nemátlo, upouštíme.

Nahoru


Lze zaměňovat sodu bicarbonu a prací sodu?

Soda bicarbona, hydrogenuhličitan sodný (naše je v potravinářské kvalitě, ale nikoliv v potravinářském balení) je jiná látka, než soda na praní - uhličitan sodný. Není proto možné je zaměňovat. Sodu bicarbonu můžete použít na praní (nemá takovou účinnost), avšak prací soda se nedá použít na nic jiného než právě na praní.

Nahoru


Jak správně udržovat myčku na nádobí a řešit problémy při mytí?

Potah na skle je způsoben usazenými minerály z vody. Je nutné používat leštidlo v optimálním dávkování, pravidelně doplňovat sůl a čistit filtr i celou myčku.

Filtr po vyjmutí otřete papírovou utěrkou, jednou za čas jej propláchněte v lázni z horké vody s rozpuštěným práškem PUER - odstraňovač skvrn. Ten je rovněž vhodný, spolu s odstraňovačem vodního kamene, k pravidelné očistě myčky samotné. Stačí po lžíci od každého nasypat na dno a myčku bez nádobí zapnout na celý mycí cyklus.

Velký vliv na kvalitu mytí má čistota ramen. Je velmi vhodné jednou za čas je vymontovat a propláchnout jej tlakem vody - děláme to tak, že odmontujeme sprchovou hlavici a do otvoru ramene pustíme proud vody ve sprše. Pokud ramena nečistíte pravidelně, možná se budete divit, až to uděláte poprvé, co se v nich vše nachází a znemožňuje průtoku vody.

Důležitá je také teplota vody. Pokud používáte prostředky bez enzymů, jako jsou ty naše, nastavujte vyšší teploty. Pokud zůstává na nádobí bílý povlak, máme vyzkoušeno, že pro lepší výsledek mytí někdy stačí ubrat leštidla. Nastavení dávkování leštidla se liší myčka od myčky, u některých značek je nutné se poradit s návodem k myčce, která tlačítka v jakém pořadí mačkat, neboť intuitivně na to přijít takřka nelze :-)

Při přechodu z konvenčních prostředků na eko začněte vyčištěním myčky a oplach doplňte do zásobníku, až dojde.

Nahoru


Jsou sáčky z biobavlny schválené na použití na potraviny?

Ano. U Státního zdravotního ústavu jsme si na toto nechali vypracovat posudek, podle testů biobavlna našich sáčků vyhovuje požadavkům Vyhlášky MZ ČR č. 38/2001 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky, určené pro styk s potravinami a pokrmy, a rovněž vyhovuje pro použití pro kontakt se suchými potravinami požadavku senzorické inertnosti Článku 3, odst. 1c Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004. Stáhnout posudek SZÚ (PDF), Stáhnout protokol o senzorické zkoušce (PDF), Stáhnout zkušební protokol (PDF).

Nahoru


Je vaše drogerie vhodná i pro domácnosti napojené na biologické čistírny odpadních vod?

Naše produkty neobsahují žádné agresivní látky, které by poškozovaly žádoucí bakteriální kultury či rostliny. Jsou proto vhodné i pro biologické a kořenové čističky odpadních vod a septiky.

Nahoru

Výhody registrace