Každý z nás denně spotřebuje zhruba 100 litrů čisté pitné vody. Díky domácím čističkám nemusí mizet v kanálu, ale můžeme ji znovu použít. Na oplátku je třeba vyvarovat se agresivním látkám, aby mikroorganismy a rostliny v čistírnách mohly odvádět perfektní práci.
Domácí čistička odpadních vod může být impulzem, proč začít řešit, co všechno ze svého domova vypouštíme kamsi do světa. Čím méně vodu znečistíme, tím snazší je odstranění nežádoucích látek. Pak může posloužit třeba na splachování toalet, úklid, zalévání či do koupacího jezírka.
Bakterie, které si hýčkáme
Fungování domácích čistíren zajišťují zejména mikroorganismy, jejichž výkony může nepříjemně snížit používání konvenční drogerie, která obsahuje sloučeniny chloru, fosfonáty, syntetické povrchově aktivní látky či louhy. Že bakterie nejsou v kondici, většinou prozradí nepříjemný zápach, pěnění a usazeniny.
V TIERRA VERDE vyvíjíme a vyrábíme prostředky pro domácnost, které jsou účinné a zároveň plně biologicky odbouratelné. Díky tomu při běžném dávkování vyhovují také domácím čističkám vody, včetně kořenových.
Problematické tablety do myčky
Začínáme v kuchyni, kde je třeba dát si pozor zejména na tablety do myčky. Aby z nádobí sundaly i několik dní staré zbytky, většinou obsahují pořádnou nálož chemikálií. Nahradit je můžete ekologickými prostředky s maximálním podílem přírodních surovin, které neškodí užitečným breberkám v čistírně.
Pokud myjete ručně, vyhněte se produktům se syntetickými tenzidy, které se obtížně rozkládají, svým pěněním blokují přirozené okysličování vody a jsou toxické pro mikroorganismy i vodní rostliny. Vhodnou alternativou je Gel na nádobí s citronovou silicí, jehož minimální vliv na životní prostředí potvrzuje přísný certifikát Ecogarantie.
Trápí vás ucpané odpady? Nemusíte nasazovat žíravé prostředky na bázi louhu. Do odtoků a sifonů stačí pravidelně sypat Biologický čistič odpadů. Obsahuje bakterie, které zprůchodní odpadní potrubí, aniž by hrozilo jeho poškození. Zbytky potravin, vlasy a další nečistoty z odpadů odstraníte speciální štětkou.
Pozor na dezinfekce
Při údržbě toalety je třeba vyhnout se chlorovým čističům, které v hubení všeho živého pokračují i po spláchnutí. Šetrnější je drogerie na bázi kyseliny citronové a lihu.
Potřebujete dezinfikovat? Chlorové prostředky nahradíte dezinfekcí na povrchy na bázi alkoholu, která se rozkládá na neškodné látky. Můžete ji použít na toalety, při úklidu koupelny či na pracovní plochy v kuchyni.
S šetrnými produkty zvládnete i běžný nebo generální úklid. Naprosto minimalistickým řešením je ocet plus všestranná Bika – soda bicarbona, která skvěle funguje jako čistič a pohlcovač pachů.
Jak prát šetrně
Konvenční prací prostředky obsahují mix chemických látek, které zajišťují dokonalý výsledek za jakýchkoliv okolností. Patří mezi ně i GMO enzymy pocházející z živých organismů, které pomáhají rozpouštět nečistoty, ale zároveň mohou startovat alergické reakce. Momentálně navíc nevíme, jaké důsledky může mít jejich masové vypouštění do odpadních vod.
Ekologické prostředky na praní od TIERRA VERDE na bázi mýdlových ořechů neobsahují enzymy, chlór ani ropné deriváty. A kombinujete je podle toho, co opravdu potřebujete. Třeba změkčovač vody, který běžné prací produkty obsahují automaticky, dávkujete podle tvrdosti vody. Nižší spotřebu povrchově aktivních látek kromě mikroorganismů v čistírně ocení i vaše pokožka.
Počítá se také kosmetika
Ropné deriváty, průmyslová pěnidla, syntetické parfémy a barviva nejsou jen výsadou drogerie, ale bývají i součástí kosmetiky, kterou denně požíváme. Proto mohou způsobovat potíže nejen čistírně odpadních vod, ale také nepříjemné alergické reakce.
I zde existují mnohem šetrnější alternativy, třeba šampony, sprchové gely a tekutá mýdla na ruce s extraktem z mýdlových ořechů a přírodními tenzidy. Vedle nešlápnete ani s tradičními tuhými mýdly z olivového oleje, která jsou k vaší pokožce i obyvatelům čističky opravdu ohleduplná.
Vychytávky pro čistírnu i kompost
Pokud mikroorganismy ve vaší čističce potřebují vzpruhu, stačí doplnit jejich řady. Aktivátor septiku obsahuje žádoucí bakterie, které rozkládají organické odpadní látky, a tím eliminují nepříjemný zápach. Nastěhovat je můžete nejen do septiků a domovních čistíren vody, ale také do odpadních nádrží nebo suchých toalet.
Pokud kompostujete kal z čističky nebo biomasu z kořenovky, můžete jejich rozklad podpořit Urychlovačem kompostu. Obsahuje směs bakteriálních kultur smíchaných s živinami pro rychlejší zrání kompostu.
Radost z čisté vody
Domácí čistírna odpadních vod vyžaduje více naší energie, než když odpadní vodu jen pošleme do kanálu. Vynahrazuje to ale svými přínosy, ekologickými i ekonomickými. Přejeme vám dobře vyladěnou čističku a spoustu úspěšně recyklovaných hektolitrů!