TIP 7 - Proč vás trápí lupy a svědí pokožka hlavy

TIP 7 - Proč vás trápí lupy a svědí pokožka hlavy

S naší letošní novinkou – eko certifikovanými šampony a sprchovými gely se u nás objevilo spoustu nových témat.
Přizvali jsem si proto ty nejpovolanější a připravili pro vás seriál o tom, jak ohleduplně, netoxicky a účinně pečovat o své vlasy a tělo.
První pozvání přijala Pavla Pavlištová z organizace Svět non toxic, z. s.
Hned na úvod jsme zpracovali téma, které trápí mnohé z nás – lupy a svědění hlavy.
Pavla nám nejen příblížila celou problematiku a ukázala možnosti řešení, ale na svém osobním příběhu i ukázala svojí cestu k přírodní péči o vlasy a vlasovou pokožku.


Naše výrobky pro šetrnou péči o vaše vlasy:

KOPŘIVOVÝ ŠAMPON NA MASTNÉ VLASY S VŮNÍ ROZMARÝNU A POMERANČE
KAŠTANOVÝ ŠAMPON PRO POSÍLENÍ VLASŮ S VŮNÍ POMERANČE
BŘEZOVÝ ŠAMPON NA SUCHÉ VLASY S VŮNÍ CITRONOVÉ TRÁVY


Lupy a svědění pokožky hlavy


Lupy a svědění pokožky hlavy představují časté trápení mnoha žen i mužů.

Téměř bez výjimky se objevují až s příchodem puberty (hormonální pozadí), pokud tedy pomineme tzv. dětskou seborheu, kterou registrujeme už v dětském, nebo dokonce ranně kojeneckém věku.  

Dětské seborhee se ale detailně věnovat nebudeme. Jedná se primárně o mykotický původ a případně o zbytky tzv. novorozenecké krusty, kterou lze odloučit správným ošetřením a mytím.

Nicméně mykotický původ mají i lupy dospělých společný s dětskou seborheou. S jediným rozdílem, že u dospělých tyto změny osídlení pokožky mnohdy ovlivňují také různé hormonální změny nebo disbalance.

Laicky řešeno, lupy jsou často spojeny s kvasinkou, či nějakým druhem plísně, která se na pokožce hlavy přemnoží. U dospělých může být svědivost nebo větší výskyt lupů propojen ještě se seborhoicku dermatitidou. Tato se navíc kromě lupovitosti a svědivosti projevuje také začervenalými ložisky. Kůže u seborhoické dermatitidy je zpravidla mastná, ale zároveň šupinatí, zejména za ušima, nebo oblasti hranice vlasů.

Také u seborhei lze vypozorovat společného jmenovatele jako u klasických „lupů“. Tím je především nevyvážený mikrobiom kůže – pokožky hlavy. Mnoho osob trpící svědivostí, lupovitostí, nebo seborheou lze označit také za osoby s citlivou pokožkou.

Proto je vhodné si uvědomit, že všichni, kterých se tyto potíže týkají, by měli kromě dalších okolností velmi dobře zvážit, jakým šamponem a jakým způsobem budou o pokožku hlavy pečovat.

I já sama jsem se musela kdysi potýkat s problémem lupů a svědivosti. Bylo to ještě v době, kdy jsem se mnoho nezajímala o non toxic péči.
Používala jsem běžnou komerční kosmetiku, zajímal mě především efekt a výsledek a nebyla jsem v té době ještě natolik dobře informovaná o tom, jak správně číst a interpretovat složení kosmetických výrobků.

Na cestu k non toxic filozofii mě vlastně před mnoha lety přivedly právě moje vleklé problémy s vlasy, které se mi nedařilo řešit běžnými postupy, kosmetikou a později ani odbornou dermatologickou péčí.

Pavla Pavlištová
Svět non toxic z.s.

 

Vlasy a hormonální antikoncepce

Potíže s vlasovou pokožkou se mi objevily asi dva měsíce po té, kdy jsem vysadila v té době ještě užívanou antikoncepci. Tehdy jsem ještě poslouchala lékaře, kteří razili filozofii „antikoncepce do každé rodiny“…
Příliš jsem tehdy ještě nepřemýšlela nad následky, jaké může ženě užívání antikoncepce přinést. Už vůbec by mě nenapadlo očekávat nějaké výrazné potíže po jejím vysazení.

Musela jsem si ale projít touto velmi nepříjemnou vlastní zkušeností, abych se začala blíže zajímat o to, co syntetické hormony s mým organismem vlastně tropí. Že v mém případě nadělaly víc škody, než užitku.

Bylo mi asi 35 let, když jsem se jednou provždy rozhodla s antikoncepcí skončit. Vedly mě k tomu nějaké zdravotní komplikace  a vlastně i vzrůstající nedůvěra k tomu, jak mé tělo na hormony reagovalo. Co vám ale lékař většinou neřekne je skutečnost, že u žen, zejména pokud vám je už více než 30, mohou po vysazení antikoncepce, vlivem rychlé hormonální změny, nastat potíže s pokožkou a s vlasy.

Nejprve se mi začala pokožka hlavy velmi silně mastit a začaly se mi tvořit lupy. Dost mě to zaskočilo, protože nikdy dřív jsem takové potíže neměla. Nevybavovala jsem si je ani z puberty.

Boj s lupy pomocí běžných šamponů proti lupům?

Tehdy mé první kroky samozřejmě zamířily do drogerie pro šampon proti lupům. K mému nemilému překvapení to pomohlo jen na krátkou chvíli, možná den nebo dva?
Ale lupy se mi tvořily stále, navíc jsem měla pocit, že si snad musím vlasy mýt každý den. Hned druhý den, nebo většinou ještě i ten samý den večer, mě pokožka hlavy nesnesitelně svědila a vlasy se rychle mastily.

Dodnes se často setkávám s ženami, které tvrdí, že si musí vlasy mýt každý den, protože už večer se jim začínají mastit a druhý den už vypadají nevzhledně. A také se velmi často ve své praxi, v rámci edukace a osvěty o non toxic, setkávám s ženami i muži, pro které jejich pokožka a vlasy představují doslova vleklé peklo.

Cesta k non toxic péči o vlasy

Sama jsem si prošla dlouhým obdobím potíží, díky kterým se dokážu velmi dobře vcítit do situace, jakou prožívá mnoho těchto osob. V mém případě se tedy situace s lupy a svědivostí nelepšila, naopak jsem začala mít pocit, že se přidala neuvěřitelná citlivost pokožky a posléze také padání vlasů a jejich celkově špatný vzhled.

Zlomový bod

To byl pro mě zlomový bod, kdy jsem začala také navštěvovat lékaře-dermatologa. Pokusila jsem se řešit své potíže pod jeho dohledem. Asi vás nepřekvapí, že neúspěšně. Moje trápení pokračovalo i v péči specialisty.

Chvílemi jsem měla pocit, že roztoky, šampony a vitamíny, které mi lékař předepisuje, mi způsobují snad ještě horší potíže, než kvůli kterým jsem tam přišla.
Po několika měsících „léčby“ u dermatologa jsem nesnesla na hlavě už prakticky žádný komerční, ani lékařem indikovaný šampon. Hlava mě nesnesitelně svědila, vlasy mi vypadávaly snad i po fouknutí jemného větříku, nacházela jsem je všude. Ve vlasové pokožce se mi často tvořily bolavé strupy.

Byla jsem z toho všeho velmi zoufalá a zlomená. Dříve krásná a bohatá hříva se zredukovala na zplihlé mastné cosi a i ten zbytek vlasů stále padal.

Zhruba po roce takto neustávajících potíží jsem se rozhodla vydat se na neznámou cestu samoléčby. Odejít z péče lékaře, který mě zásoboval kožními kortikoidy a drahými šampony, jež mi ale úlevu nepřinesly.

Nový svět přírodní péče o vlasy

A tak vlastně začala moje nová životní kapitola. Začala jsem pátrat a léčit se na vlastní pěst. Objevovat nový svět přírodní péče o vlasy, který mě zavedl až k tzv. nopoo péči, bez šamponové metodě, respektive použití ryze přírodních komponentů k mytí hlavy. Od nopoo to již nebylo daleko k non toxic a na non toxic jsem se nakonec naučila znovu najít svoji ztracenou rovnováhu.

Problém s pokožkou hlavy i s padáním vlasů se mi tedy postupně podařilo redukovat a nakonec zcela vyléčit.
Vlasy se opět dostaly do kondice a dnes se opět těším z bohaté a zdravé „hřívy“. Není to určitě nejdůležitější věc pro vaší vnitřní pohodu, ale zejména pro ženu jsou krásné a zdravé vlasy důležité a přinášejí jí pocit spokojenosti.

Věřím, že všechno zlé je pro něco dobré a já se vlastně díky této nepříjemné zkušenosti začala více zajímat o to, jak citlivěji a s větším respektem přistupovat k mojí pokožce a fyzickému zdraví celkově.


4 důvody, proč vás trápí lupy, vypadávají vlasy nebo svědí hlava




Pojďme si zrekapitulovat, co se vlastně děje, když máme lupy a svědí nás pokožka a proč se to často nedaří běžnými prostředky dostat pod kontrolu

Lupy, svědění a velká citlivost pokožky může být spojena s disharmonií vnitřního prostředí těla, jak jsem popsala na svém vlastním případě.

Máte-li tyto potíže, položte si nejprve tyto otázky:

1. Prodělala jsem v nedávné době nějakou hormonální změnu? (hormonální antikoncepce, těhotenství, porod, kojení, nástup menstruace, peri menopauza nebo menopauza).

(Pokud ANO, vaše potíže s pokožkou s tím také mohou souviset, může se totiž změnit vaše mikrobiální osídlení kůže)

2. Trpěl/a jsem v minulé době nebo cca 6měsíců zpět stresem, vyčerpáním, přepracováním? Prodělala jsem nějaké vážnější onemocnění, medikaci, narkózu?

(Pokud ANO, může vaše pokožka též reagovat na tyto faktory, mikroflóra kůže již nemusí být vyvážená. Pokud jste prodělali operaci, je běžným jevem, že vlasy po nějaké době od prodělané anestezie více vypadávají)

3. Používám komerční šampony, ale cítím svědění, pnutí, nebo citlivost pokožky ještě ten samý den  po umytí a vlasy se mi rychle mastí? Trpívám často také na boláky, vřídky nebo strupy v oblasti pokožky hlavy nebo krku těsně u vlasů?

(Pokud jste zde odpověděly ANO, je velmi pravděpodobné, že reagujete na některé složky komerčních šamponů, zejména na silně odmašťující a dráždivé tenzidy. Časem by se vaše potíže mohly stupňovat a přejít až v tzv. kontaktní dermatitidu)užívám mýdlo na vlasy

4. Vyhýbám se po mytí fénování vlasů, nechávám je zabalené v ručníku a pak volně schnout? Vyhýbám se šamponům a myji vlasy pouze vodou nebo používám mýdlo na vlasy?

(Pokud jste odpověděly ANO u této otázky, pak může být zakopaný pes také ve špatné technice mytí a sušení vlasů)

Výhody registrace