Není vůně jako vůně

Není vůně jako vůně

Proč nepoužíváme umělé parfémy 

Mohli bychom vám nabídnout prací prášek s vůní alpské louky nebo sprchový gel svěží jako oceán. Rozhodli jsme se ale, že nechceme používat syntetické parfémy a že drogerie a kosmetika TIERRA VERDE budou vonět pouze po čistě rostlinných výtažcích. Esenciální oleje považujeme za šetrnější volbu vůči lidem i přírodě. 

Parfémování drogerie a kosmetiky má produktům získat sympatie zákazníků a odlišit je od konkurence. Umělé vůně, většinou původem z ropy, ale patří mezi nejčastější alergeny1. Jejich působení na lidský organismus momentálně není dostatečně prozkoumané a stále přibývají poznatky o dalších nežádoucích účincích

Nebezpečné vůně 

V Evropské unii již existují limity pro některé vonné složky i seznam 26 nejrizikovějších látek. Řadu z nich najdete také v esenciálních olejích a výrobci je musí uvádět na obalech (například citral, geraniol, d-limonene, linalool, coumarin). I vůně čistě rostlinného původu tedy obsahují alergeny a patří mezi nebezpečné látky. Proč jim tedy dáváme přednost? 

Syntetické parfémy získávané z ropných derivátů jsou mnohem levnější než esenciální oleje. Proto se obecně používají ve větším množství, intenzivní aroma je koneckonců žádoucí. Navíc bývají stabilnější, takže voní mnohem déle než rostlinné silice. Jejich dostupnost a výdrž ale způsobují, že jsme jimi obklopeni takřka non stop, což zvyšuje riziko vzniku alergických reakcí. 

Všudypřítomná svěžest 

Například pokud perete v konvenčním pracím prostředku a ještě přidáváte voňavou aviváž, je vaše kůže vystavena permanentnímu působení syntetických parfémů a dalších chemických látek. Podobné je to i s přípravky na úklid a mytí nádobí, jejichž rezidua denně vdechujeme, vstřebáváme přes pokožku a přijímáme spolu s jídlem. 

V TIERRA VERDE si nemyslíme, že podlahy musí intenzivně vonět ještě třetí den po vytírání. A prádlo celý měsíc po vyprání. Zejména, pokud to může zbytečně ohrožovat nejen naše zdraví, ale i životní prostředí (těžba a zpracování surovin, působení reziduí těchto látek v ekosystémech).  

Vůně s minimální stopou 

Uvědomujeme si, že esenciální oleje jsou silně koncentrované, a proto je používáme pouze v nezbytném množství. Zpříjemní vám praní, úklid či péči o sebe a poté vyprchají, protože jsou velmi těkavé. Líbí se nám, že zároveň působí aromaterapeuticky. Citronová silice osvěží, pomerančová podporuje dobrou náladu, lavandin harmonizuje.  

Volíme esenciální oleje v biokvalitě, protože u nich máme jistotu, že neobsahují zbytky nebezpečných agrochemikálií. Zároveň nesou prestižní evropský certifikát EcoGarantie, který potvrzuje, že získávání surovin i jejich zpracování mělo nejmenší možný vliv na životní prostředí. A že byla respektována práva lidí v celém dodavatelském řetězci.  

Vyvinuli jsme také produkty zcela bez vůně vhodné pro alergiky, osoby s citlivou pokožkou a malé děti (prací gel a máchadlo pro citlivou pokožku, prací prášek z mýdlových ořechů na bílé či barevné prádlo, tekuté mýdlo na ruce). Pokud vás baví experimentování s přírodními silicemi, můžete si je ovonět podle svých představ v naší sadě Voňavý domov

Parfémový detox 

Věříme, že v případě umělých parfémů je předběžná opatrnost skutečně na místě. Staly se samozřejmou součástí našich životů, většina lidí si je nespojuje s významným rizikem a jsme s nimi v kontaktu i na místech, kde to stěží můžeme ovlivnit (pracovní prostředí, obchody, čekárny, sociální zařízení).  

Pokud sebe i svou domácnost přestanete opečovávat přípravky se syntetickými parfémy, pravděpodobně chemické vůně brzy snadno rozeznáte. Může se stát, že už vám vůbec nebudou vonět libě. Jestliže jim čich není neustále vystavený, více vnímá jejich intenzitu i „umělost“.  

Skutečná čistota voní jemně, ale o to příjemněji. 

Autorka článku: Zuzana Dostálová 

Výhody registrace