Mytí v kostce: z touhy po jednoduchosti

Mytí v kostce: z touhy po jednoduchosti

Jednoduchost i ryzost vody je inspirující. Každý ví, že bez ní žít nelze. Někdy si to uvědomíme až ve chvíli, když nám voda chybí. Ať už nás trápí sucho nebo máme štěstí a žijeme tam, kde je jí dostatek, vždy by nás mělo zajímat, jak se s ní hospodaří. Minimalizace vody při výrobě i v samotných produktech je tak pro nás v TIERRA VERDE neustálou výzvou. 

Voda je neskutečně fascinující. Je živlem a archetypem. Její molekula představuje to nejdůležitější na planetě Zemi. Voda je vzácným a mimořádně cenným zdrojem, který vyžaduje plný respekt a pozornost. Její role je v každém okamžiku našeho života zcela nenahraditelná.

Známý japonský léčitel a spisovatel Masaru Emoto o vodě řekl: „Je věcí odpovědnosti každého z nás dozvědět se co nejvíce o vodě, která je nejcennějším bohatstvím naší planety, a přispět k proměně vědomí svými myšlenkami, slovy a modlitbami a vzájemnými projevy lásky vděčnosti. Nechť naše porozumění vodě přinese mír celému světu.“

Šetřit, kde se dá 

V posledních letech toto téma také silně rezonuje v celé společnosti. Bez ohledu na různé přístupy k řešení globálních změn klimatu má každá snaha o snížení spotřeby vody smysl. Podle Českého statistického úřadu spotřeboval průměrný Čech v roce 2018 denně 89,2 litru vody, což je 32,5 tisíce litrů vody za celý rok.  

Uspořit vodu v domácnosti přitom můžeme poměrně snadno i bez snížení komfortu. Jednoduché způsoby představuje třeba použití perlátorů do kuchyňských baterií nebo sprchových hadic, které snižují průtok vody. Mnoho domácností hledá komplexní řešení a jdou mnohem dál. V rámci trvale udržitelných domácích systémů pracují s tzv. šedou vodu, používají přírodní kořenové čističky nebo účelně pracují se zachytáváním dešťovky. Důležitým aspektem je v neposlední řadě také volba prostředků denní potřeby, jejichž výroba i rutinní používání s vodou také přímo či nepřímo souvisí. 

Převážet vodu? 

Velkým tématem úzce spojeným s hospodařením s vodou je také její transport. Vozit vodu z místa na místo vede ke zvyšování emisí a dalším negativním dopadům, které způsobuje zejména kamionová doprava. Mytí v kostce, univerzální čisticí prostředek, který zde blíže představujeme, je produkt, který s ohledem na hustou síť evropských dálnic a rychle se točící kola nákladních vozidel obsahuje jen minimum vody.  

Jeden příklad z přepravy mluví jasně. Kostka je lehčí a skladnější než její tekuté ekvivalenty. Pokud budete používat Mytí v kostce třeba jen na nádobí, přepravíme k vám pouze 165 gramovou kostku. Ta nahradí třeba 1 litr gelu na nádobí, tedy celých 1000 g váhy. 

Pro nás v TIERRA VERDE znamená proto každý bezvodý prostředek symbol čistého prostředí. Nová mycí kostka navíc disponuje minimalistickým složením a všestranným užitím v celé vaší domácnosti. Věříme, že právě díky těmto výhodám osloví i vás, kteří preferujete pro svůj domov používání jednoduchých věcí, které za sebou zanechávají co nejmenší ekologickou stopu. 

Čistota v kostce 

Základem Mytí v kostce, které vyrábíme ručně v Popůvkách u Brna, je kokosový olej v biokvalitě. Ten jsme zvolili díky silným čisticím a odmašťovacím účinkům. Při chemické reakci kokosového oleje s hydroxidem sodným (louhem) během výroby vzniká mýdlo. Tento jednoduchý postup je člověku známý už tisíce let. Do směsi pak přidáváme ještě další látky, které podporují mycí schopnosti.  

Citronan sodný je sůl kyseliny citronové a funguje zde jako alkalizátor. Tento přírodní konzervant navíc udržuje přirozené pH produktu i pokožky během používání. Výhodou je, že na kůži působí antioxidačním účinkem, nedráždí ji a je k ní šetrný. Tuto vlastnost oceníte zejména při častém používání mycí kostky. 

Další složkou je kaolin. Tato jílová minerální hornina se používá také v kosmetice (pleťové masky) nebo v některých prostředcích pro domácnost. V mycí kostce zajišťuje jemné abrazivní účinky.  

Poslední ingrediencí kostky je pak BIO esenciální olej z vavřínu kubébového.  Zvolili jsme jej pro lehkou nevtíravou vůni, která neomrzí ani při každodenním používání. Ne nadarmo patří mezi vaši nejoblíbenější vůni vůbec – jeho aroma je svěží a příjemně pročišťuje vzduch. 

Při výrobě mýdla přirozeně vzniká také glycerin. Zamezuje vysušování pokožky i při častém používání.  

Čisté přírodní složení v kombinaci s univerzálním použitím Mytí v kostce představuje alternativu pro všechny, kdo chtějí žít opravdu minimalisticky. Při jeho používání zažijete, co je to skutečná jednoduchost v přístupu k mytí nádobí, praní i úklidu. Jednoduchost na cestě k domovu bez konzervantů, stabilizátorů, plnidel, pěnidel a dalších “zlepšováků”, kterých je všude až až. 

Tři kostky na celou domácnost 

V jednoduchosti je krása i síla. Jedna kostka totiž zvládne úklid celé domácnosti. Kostka vám pomůže při mytí nádobí, čištění povrchů mnoha druhů, ale také při praní jemného prádla nebo odstraňování čerstvých skvrn. Široké možnosti použití tak udělají z této nenápadné věcičky nezbytnou součást vašeho zavazadla také pokud rádi vyrážíte do přírody (mytí nádobí v řece) nebo na časté pracovní cesty (límeček poslední košile přeperete za pár minut). 

Pokud také znáte nebo už praktikujete metodu zónového úklidu, kostka se vám stane spolehlivým parťákem při tomto oblíbeném způsobu, jak udržovat perfektní pořádek bez zbytečného stresu během nekonečných sobot. Mytí v kostce je pro tento úklid ideální – tři místa, tři kostky. Jednu kostku si můžete pořídit do kuchyně, druhou do koupelny a třetí na univerzální úklid. 

Vše souvisí se vším 

V TIERRA VERDE věříme, že za vším dobrým stojí nejprve záměr. Právě s ním jsme mycí kostku tvořili. Co pro nás znamená, když ji držíme v ruce a obracíme její strany? 

Na jedné straně vidíme Kairos, čas, protože není třeba zabývat se správným načasováním. To už je zařízeno. Na druhé straně vidíme čistotu, protože co je samo čisté, šíří čistotu dál. Třetí strana kostky je o radosti a hravosti, protože bez nich už nechceme tvořit. Čtvrtá strana znamená práci, která je v našich rukách vidět i cítit. Na páté straně je otištěna TIERRA VERDE v kostce a kostka se zároveň otiskuje do nás. A na poslední straně je tu láska, ta totiž všechno propojuje. 

Náš pohled sdílíme i s těmi, kteří nám s kostkou pomáhali na svět. “Lidem v TIERRA VERDE nemusím vysvětlovat co znamenají ´mýdla se záměrem´, ani to, jak fungují.  Od počátku jsem věřila, že záměr této věci vezmou za svůj a obohatí jej o svou vlastní esenci i poselství.  A tak se i stalo. Pro mě osobně kostka znamená to nejjednodušší, co můžeme dát sobě i Zemi. Zároveň ukazuje, jak ty nejjednodušší věci jsou pro nás těžké, nepohodlné a vyžadují od nás nějaké úsilí. Věřím, že kostka přispívá k hodnotám, které mají smysl i pro své nepohodlí. Vnímám, jak čistí ve více úrovních”, svěřila se Michala Nožičková, která u zrodu tohoto výrobku stála.

Výhody registrace