Často kladené otázky (FAQ)

Proč máte (nejen) na silicích výstražná označení a co to znamená?
Jsou produkty TIERRA VERDE testované na zvířatech?
Obsahuje vaše jedlá soda hliník?
Proč není vaše jedlá soda doporučena k vnitřnímu použití?
Lze zaměňovat jedlou sodu a prací sodu?
Jak správně udržovat myčku na nádobí a řešit problémy při mytí?
Jsou sáčky z biobavlny schválené na použití na potraviny?
Je vaše drogerie vhodná i pro domácnosti napojené na biologické čistírny odpadních vod?


Proč máte (nejen) na silicích výstražná označení a co to znamená?

Od roku 2015 platí legislativa o značení chemických látek (CLP). Ta považuje přírodní silice, prací sodu či kyselinu citronovou za nebezpečné látky a nově ukládá povinnost je adekvátně označovat příslušnými výstražnými symboly v červeném kosočtverci, texty a v některých případech i bezpečnostními uzávěry a hmatovými značkami pro nevidomé. Této povinnosti se týká řada našich výrobků (např. PUER, odstraňovač vodního kamene, gel do myčky, a především všechny koncentrované silice).

V některých ohledech se oproti situaci před r. 2015 zpřísnila pravidla pro označování látek (např. prací prášek, oplach do myčky nebo pomerančový čistič), kde do té doby označení bezpečnostními značkami nebylo nutné.

Na obalech silic krom levandulové najdete vylepšené bezpečnostní uzávěry odolné proti otevření dětmi, a na silicích i PUERu se setkáte rovněž s hmatovou značkou trojúhelníku pro nevidomé.

Jak je to se silicemi a jejich nebezpečností včetně komentáře k jednotlivým použitým bezpečnostním značkám uvádíme v samostatném dokumentu (PDF).

V případě dotazů se nebojte nám napsat na info zavináč tierraverde tečka cz.

Nahoru


Jsou vaše výrobky testovány na zvířatech?

Na zvířatech netestujeme. V Evropské unii musí výrobci od roku 2013 předcházet zbytečným zkouškám na živých tvorech. Podle evropského nařízení REACH výrobci sdílí informace o již provedených testech s Evropskou agenturou pro chemické látky (ECHA). Vliv látek na lidské zdraví a životní prostředí případně ověřují jinými způsoby (např. testy na zvířecích tkáních, bakteriích a kultivovaných buňkách, analogické předpovědi atd.). Nové studie na zvířatech schvaluje Evropská agentura pro chemické látky pouze v případech, kdy nelze bezpečnost potvrdit jinak.

V TIERRA VERDE používáme zejména zavedené suroviny, jejichž účinky není nutné znovu ověřovat. Pokud se rozhodneme pro nové látky, vždy zohledňujeme, zda byly testované na zvířatech. S nadsázkou říkáme, že naši drogerii testujeme na lidech, protože nové produkty zkoušíme sami spolu se svými nejbližšími.

Netestování hotových výrobků na zvířatech je také jednou z podmínek pro udělení prestižního certifikátu Ecogarantie, který nese velká část našich produktů.

Nahoru


Obsahuje vaše jedlá soda hliník?

Ne, protože Hliník se odstěhoval do Humpolce :-) Ale teď vážně: Jedlá soda, soda bikarbona či hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) neobshuje hliník, jak je patrno z chemického vzorce. Hliník by zkrátka neměl být přítomen ani v takovém balení, které žádnou informaci "bez obsahu hliníku" neobsahuje. Hliníková dezinformace může pocházet:

a) z nevhodného překladu termínu baking powder (prášek do pečiva) z angličtiny a jeho záměny za baking soda (jedlá soda). Prášek do pečiva může obsahovat některé vysokoteplotní kyselé soli, které hliník obsahují (E521 síran sodno-hlinitý, E541 fosforečnan sodno-hlinitý, E523 Síran amonnohlinitý). Více o prášku do pečiva najdete např. na Wikipedii.

b) Dalším zdrojem hliníku mohou být protihrudkující látky nebo stopové množství nečistot neodstranitelných při výrobě, ty podle vyjádření výrobce ani technické specifikace námi dodávaná jedlá soda neobsahuje.

c) Firmy prodávající jedlou sodu jsou zákazníky čím dál víc tlačeny do toho, aby explicitně uváděly tvrzení "bez obsahu hliníku" na obalech jedlé sody. Tvrzení se tak objevuje na obalech a v popisech častěji, a lze pak dojít nepřesnou logickou úvahou k tomu, že není-li tato informace přímo uvedena, je nejspíše platný opak, tedy "hliník je přítomný".

Nahoru


Proč není vaše jedlá soda doporučena k vnitřnímu použití?

Naše BIKA - jedlá soda je prodávána jako úklidový a čistící prostředek a z tohoto důvodu není balena v potravinářských obalech. Proto na obalu deklarujeme, že není vhodná k vnitřnímu užití.

Název "jedlá soda" je nejznámější termín, kterým se běžně označuje chemická látka hydrogenuhličitan sodný či soda bicarbona (viz wikipedie). Odlišuje se tím tato látka, kterou je bezpečné i konzumovat v potravinách, od (běžné) sody, tedy uhličitanu sodného (viz wikipedie), někdy zase označované jako "prací soda".

Proč tedy na obalech neuvádíme potravinářské použití? Protože nedisponujeme potravinářským provozem, nemáme k tomu schválené ani pracoviště, kde ji z pytlů přebalujeme do spotřebitelských balení, ani samotné obaly.

Jako firma vyrábějící ekodrogerii a nikoli potraviny ale neplánujeme náš provoz certifikovat pro potravinářství, neboť by se nám taková investice nevyplatila.

Na první pohled může trochu klamat samotný název "jedlá soda". Bohužel se jedná se o termín, jak se tato chemikálie běžně označuje a nemůžeme ani nechceme jej zcela přestat uvádět (a uvádět jen chemický název), neboť by většina zákazníků, která zná jen ten obecný, ale nikoli už chemický název, náš výrobek nenašla. Většina návodů na ekologické čištění uvádí jako látku, po které se má člověk shánět, právě "jedlou sodu".

Nahoru


Lze zaměňovat jedlou sodu a prací sodu?

Jedlá soda, hydrogenuhličitan sodný (naše je v potravinářské kvalitě, ale nikoliv v potravinářském balení) je jiná látka, než soda na praní - uhličitan sodný. Není proto možné je zaměňovat. Jedlou sodu můžete použít na praní (nemá takovou účinnost), avšak prací soda se nedá použít na nic jiného než právě na praní.

Nahoru


Jak správně udržovat myčku na nádobí a řešit problémy při mytí?

Potah na skle je způsoben usazenými minerály z vody. Je nutné používat leštidlo v optimálním dávkování, pravidelně doplňovat sůl a čistit filtr i celou myčku.

Filtr po vyjmutí otřete papírovou utěrkou, jednou za čas jej propláchněte v lázni z horké vody s rozpuštěným práškem PUER - odstraňovač skvrn. Ten je rovněž vhodný, spolu s odstraňovačem vodního kamene, k pravidelné očistě myčky samotné. Stačí po lžíci od každého nasypat na dno a myčku bez nádobí zapnout na celý mycí cyklus.

Velký vliv na kvalitu mytí má čistota ramen. Je velmi vhodné jednou za čas je vymontovat a propláchnout jej tlakem vody - děláme to tak, že odmontujeme sprchovou hlavici a do otvoru ramene pustíme proud vody ve sprše. Pokud ramena nečistíte pravidelně, možná se budete divit, až to uděláte poprvé, co se v nich vše nachází a znemožňuje průtoku vody.

Důležitá je také teplota vody. Pokud používáte prostředky bez enzymů, jako jsou ty naše, nastavujte vyšší teploty. Pokud zůstává na nádobí bílý povlak, máme vyzkoušeno, že pro lepší výsledek mytí někdy stačí ubrat leštidla. Nastavení dávkování leštidla se liší myčka od myčky, u některých značek je nutné se poradit s návodem k myčce, která tlačítka v jakém pořadí mačkat, neboť intuitivně na to přijít takřka nelze :-)

Při přechodu z konvenčních prostředků na eko začněte vyčištěním myčky a oplach doplňte do zásobníku, až dojde.

Nahoru


Jsou sáčky z biobavlny schválené na použití na potraviny?

Ano. U Státního zdravotního ústavu jsme si na toto nechali vypracovat posudek, podle testů biobavlna našich sáčků vyhovuje požadavkům Vyhlášky MZ ČR č. 38/2001 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky, určené pro styk s potravinami a pokrmy, a rovněž vyhovuje pro použití pro kontakt se suchými potravinami požadavku senzorické inertnosti Článku 3, odst. 1c Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004. Stáhnout posudek SZÚ (PDF), Stáhnout protokol o senzorické zkoušce (PDF), Stáhnout zkušební protokol (PDF).

Nahoru


Je vaše drogerie vhodná i pro domácnosti napojené na biologické čistírny odpadních vod?

Naše produkty neobsahují žádné agresivní látky, které by poškozovaly žádoucí bakteriální kultury či rostliny. Jsou proto vhodné i pro biologické a kořenové čističky odpadních vod a septiky.

Nahoru

Zvýhodněný nákup